juuli 13, 2024
Lõõtsa 8, Tallinn, Eesti
Buller Uudised Kino

Läti putukaõudus jõuab Haapsallu

Sisuturundus Pöff

Äsja Lätis ajalugu teinud õudusfilm „Jultunud” jõuab peagi Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali ekraanile.

Tegu on esimese õudusfilmiga, mille autor – Aik Karapetjan – sai Läti parima lavastaja tiitli. 

Kokku võitis see Riias toimunud eelmise aasta parimate linateoste väljakuulutamisel neli rahvuslikku filmiauhinda Suur Kristaps – rohkem kui ükski teine –, lisaks lavastamisele parima operaatori- (Jurģis Kmins) ja kunstnikutöö (Aldis Meinerts) ning parima muusika (Ivars Arutjunjans) eest. 

„Arvestades meie filmi tagasihoidlikku eelarvet, on see väike ime,” ütles Karapetjan HÕFFile. 

Filmis saab perekond päranduseks vana mõisahoone, kuid avastab seda taastama asudes, et nad pole üksi – maja kubiseb putukatest. Avastus pole mitte ainult ebameeldiv, vaid külvab pereliikmete vahele ka usaldamatust, hirmu ja kättemaksuiha. 

Kõhedakstegeva atmosfääriga psühholoogiline õudusfilm jõudis esimest korda väljaspool Lätit ekraanile eelmise aasta lõpus PÖFFi Balti võistlusprogrammis, pälvides tunnustavaid arvustusi rahvusvahelistes filmiportaalides Cineuropa ja Dirty Movies.

„Parimate õudusfilmide eeskujul ei üritata putukaepideemiat kuidagi ratsionaliseerida, vaid see jääb lõpuni müsteeriumiks,” kirjutas filmikriitik Kaspar Viilup, nimetades ekraanil nähtut kõhedaks.

Filmi hakkab maailmas levitama Londonis tegutsev One Eyed Films, mis vastutas ka Eesti filmide „November”, „Skandinaavia vaikus” ja „Hüvasti, NSVL” levi eest. Vahetult enne HÕFFi jõuab „Jultunud” ekraanile Melbourne´is ja Sydneys toimuval Austraalia fantaasiafilmide festivalil.

Armeeniast pärit 40-aastast Karapetjani peetakse Läti õudusfilmi väljapaistvaimaks esindajaks, kelle varasemaid töid „Inimesed kusagil”, „Mees oranžis jakis” ja „Esmasündinu” on linastatud paljudel rahvusvahelistel festivalidel, sealhulgas PÖFFil. 

Tema eelmisest filmist, õudussugemetega mustast komöödiast „Samueli rännakud”, mis linastus HÕFFil kaks aastat tagasi, sai Haapsalus paljude lemmik. 

Oma uusimat filmi saabub Haapsallu esitlema autor isiklikult. 

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival toimub tänavu 26.–28. aprillini. 

Kuni 31. märtsini on piiratud kogus festivali passe müügil soodushinna 65 euro eest. Alates 1. aprillist maksab pass 75 eurot. 

Festivali üksikpiletite müük algab aprillis ja piletihinnaks on kaheksa eurot, sooduspilet hakkab maksma kuus eurot ja kehtib õpilastele, tudengitele ja pensionäridele.

Festivali korraldavad Pimedate Ööde filmifestival ja Haapsalu kultuurikeskus.

Allikas: PöFF via Buller Meedia | Pilt: Shutterstock